Winobraniowy Festiwal Mniejszości Narodowych

W piątek 08.09.2017 roku uczestniczyliśmy w programie edukacyjnym zorganizowanym przez Towarzystwo Społeczno- Kulturalne Mniejszości Niemieckiej- Winobraniowym Festiwalu Mniejszości Narodowych w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze.

Głównym celem stworzenia Lubuskiego Centrum Winiarstwa jest rozwój marki oraz potencjału turystycznego województwa lubuskiego, a także budowanie tożsamości regionalnej, integracja środowisk oraz rekultywacja tradycji związanych z uprawą winorośli na terenie Ziemi Lubuskiej. Idea ta bardzo dobrze wpisuje się w założenia programowe realizowanych przez nas zajęć z przedmiotu język mniejszości narodowej-język niemiecki.

Centrum Winiarstwa spełnia funkcje: reprezentacyjną, turystyczną, rekreacyjna, dydaktyczną i muzealną, ponadto stanowi także bazę naukowo-dydaktyczną umożliwiającą kształcenie studentów na kierunku winiarskim oraz ośrodek doradztwa dla winiarzy. W budynku można znaleźć coś i dla duszy, i dla ciała.

Znajduje się tutaj część dydaktyczna z salą multimedialną, ekspozycją winiarską oraz halą pokazową, w której zapoznaliśmy się z procesem produkcji wina. Dowiedzieliśmy się m.in. o Lubuskim Szlaku Wina i Miodu i innych produktach turystycznych regionu lubuskiego.

Odwiedzający mogli zapoznać się także z szeroką ofertą turystyczną naszego województwa. Ponadto na stoisku można było sprawdzić swoją wiedzę w quizach o tematyce związanej z produktami wizerunkowymi województwa, oraz wybrać się na wirtualną wycieczkę rowerową po lubuskich atrakcjach.

Punktem kulminacyjnym uroczystości były występy dzieci i młodzieży ze szkół w których jest nauczany przedmiot- język mniejszości narodowej- język niemiecki oraz profesjonalnych zespołów folklorystycznych przed oficjalnymi gośćmi- konsulem, prezesem konwentu Euroregionu, przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego, samorządów lokalnych, gmin partnerskich z Niemiec, przedstawicieli Towarzystw Społeczno-Kulturalnych Mniejszości Niemieckiej i wieloma innymi osobami.

Z całą pewnością możemy stwierdzić, że Lubuskie smakuje wyjątkowo, a odradzająca się tradycja upraw winorośli i produkcji miodu sprzyjają odkrywaniu zapomnianych lokalnych potraw.

Iwona Wysocka