“Historia w pięknych miejscach i wspomnieniach zaklęta”

       

 

 

 

“Historia w pięknych miejscach i wspomnieniach zaklęta”

                

            Historie zamknięte w osobistych wspomnieniach ludzi, pamiętnikach, listach, przedmiotach codziennego użytku a nawet przebojach z dawnych lat zostają w tym projekcie wydobyte z zapomnienia. Inicjatywa ma łączyć pamięć dawnych, niemieckich i polskich mieszkańców, z wyobrażeniem o historii, jakie mają młodzi ludzie współcześnie mieszkający w tych krajach.

            Ma to być projekt o doświadczaniu trudnej tożsamości w obliczu zawirowań historii. Młodzi ludzie odkryją swoją tożsamość, poznając historię rodzinną i regionalną,

            Zaproponowane działania projektowe: wykład z historii Europy w latach 1933-1947, warsztaty z historii, losów przesiedleńców, tożsamości i stereotypów, warsztaty biograficzne, fotograficzne mają na celu przybliżenie uczestnikom trudnego tematu  przesiedleń Polaków, Łemków, Niemców i innych w latach 1939-1947 i wprowadzenie ich w ten trudny temat.

            Losy tych ludzi tworzyły nie tylko ich prywatną historię – współtworzyły także historię ich rodzin – dzieci, wnuków i prawnuków oraz historię społeczności, w których przyszło im żyć.

Umieszczenie historii w prywatnej perspektywie młodego człowieka przybliża historię przesiedleńców i ułatwia zrozumienie.

            Seminarium „Niemieckie dziedzictwo kulturowe na Dolnym Śląsku” ma w zamyśle podkreślenie obecności Niemców na tych terenach i dostrzeżenia ich dziedzictwa kulturowego.

Wreszcie panel twórczej ekspresji: praca redakcyjna nad koncepcją alegorycznej baśni: „Skąd i gdzie w Europie?”

Młodzi ludzie mają szansę nie zapomnieć o dobrych wspomnieniach i wzbogacić je własnymi przemyśleniami i innowacyjnymi technikami pracy oraz spróbować zbudować nowe mosty zrozumienia. Młodzi chcą zjednoczenia, aby nie zapomnieć o historii, ale nie pragną zemsty.

 

Iwona Wysocka