Młodzież z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Mniejszości Niemieckiej utrzymuje nie tylko umysł, ale również ciało w formie.
Zgodnie z tym mottem młodzież z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Mniejszości Niemieckiej przyłączyła się wraz z grupą młodzieży niemieckiej do miejskich Regat Smoczych Łodzi.
W ramach tego projektu zaplanowane zostały dwa dni, w czasie których grupy polska i niemiecka wzięły udział w spotkaniu integracyjnym jak i w regatach smoczych łodzi. Wspólna zabawa została połączona z rywalizacją sportową.
Spotkanie 17 czerwca miało na celu integrację uczestników regat, w tym dniu przewidziano również rejs po porcie i okolicach oraz strzelanie na strzelnicy Ligi Obrony
Kraju. Wieczór zakończył się wspólnym ogniskiem w Parku krasnala, pozwoliło to na zapoznanie się uczestników polskich
i niemieckich. Park krasnala jest atrakcją regionu, znajduje się w nim min. najwyższy krasnal świata.
18 czerwca nastąpił punkt kulminacyjny projektu Regaty Smoczych Łodzi. O godzinie 10.00 odbyła się odprawa kapitanów załóg startujących w regatach. O godzinie 11.00 nastąpiło uroczyste otwarcie regat. Nasi uczestnicy wraz z opiekunami zmierzyli się w wyścigach smoczych łodzi na Kanale Portowym w Nowej Soli. 44 zawodników i zawodniczek miało do pokonania kilkakrotnie 200 m. Ok. godz. 15.00 nastąpiło uroczyste wręczenie nagród oraz zamknięcie regat. Po regatach zaplanowany był wspólny posiłek w nadodrzańskiej restauracji ok. godz. 16.00 po posiłku- pożegnanie uczestników. Regaty Smoczych łodzi na stałe zagościły min. w nowosolskich obchodach dni miasta. W czasie dni miasta, co roku bierze udział do 260 zawodników i zawodniczek. Polsko-niemieckie młodzieżowe Regaty miały miejsce po raz pierwszy w historii smoków.
Jako dodatkowy element wszyscy uczestnicy regat zostali przeszkoleni z zakresu udzielania pierwszej pomocy przez wykwalifikowaną osobę, a także odbyły się warsztaty językowe, podczas których młodzież zajęła się tematyką historii regat Smoczych Łodzi oraz zdobyła wiedzę teoretyczną o tej dyscyplinie . Efektem prac, jest opracowana notatka:
Święto Smoczych Łodzi (w oryginale: 端午節 Duānwǔjie) przypada na 5 dzień 5 miesiąca księżycowego tradycyjnego chińskiego kalendarza. Dlatego jest nazywane „Świętem podwójnej piątki“. Należy do trzech najważniejszych świąt w Chinach
HISTORIA
Według legendy historia regat Smoczych Łodzi ma już 2300 lat! Ginące w mrokach dziejów początki Smoczych łodzi sięgają prawdopodobnie kilka tysięcy lat wstecz.Nad brzegami rzeki Jangcy odbywały się uroczystości, mające na celu przebudzenie boga rzek i mórz – Smoka. Miał on zapewnić deszcze, dzięki którym mieszkańcy mogli liczyć na obfite plony. Obrzędy przynosiły liczne utonięcia ludzi, co traktowano jako element oddania bóstwu koniecznej ofiary.Dzisiaj w Chinach, w czasie obchodów Święta Smoczych Łodzi, rozgrywane są regaty w formie drużynowej rywalizacji, która znalazła wielu naśladowców na całym świecie.
ZAŁOGA
W jej skład wchodzą maksymalnie 22 osoby, w tym 20 wioślarzy, 1 bębniarz oraz 1 sternik. Wioślarze siedzą po dwóch na ławeczce. Ławki umieszczone są w 10 rzędach, twarzą do kierunku płynięcia. Pierwsza para wioślarzy (licząc od dziobu) to szlakowi. Oni narzucają całej osadzie rytm wiosłowania.
Bębniarz siedzi na krzesełku, umieszczonym na dziobie, powyżej wioślarzy, tyłem do kierunku płynięcia. Jego zadaniem jest wybijanie na bębnie rytmu wiosłowania, czym ułatwia reszcie załogi dostosowanie się do szlakowych. Bębniarz w trakcie zawodów zagrzewa też głosem osadę do walki, podając także komunikaty o aktualnej sytuacji w wyścigu.
Sternik steruje w pozycji stojącej, za pomocą długiego wiosła. W miarę potrzeby wspiera głosem bębniarza w korygowaniu pracy wioślarzy.
Podczas regat ciężar łączny łodzi z załogą wynosi ok. 2000 kg. Smocze głowy i ogony montowane są w zasadzie jedynie na zawody; podczas treningów często rezygnuje się także z bębna.
Opracowanie grupa Młodych Redaktorów przy TSKMN /
opieka merytoryczna Iwona Wysocka (Asystent edukacji kulturalnej)